Z okazji Dnia życia konsekrowanego spotkałyśmy się 3 lutego 2024 – w dwóch mniejszych grupach:

– w Krakowie: u sióstr sercanek

– w Krynicy-Zdrój: w Naszym domu.

 Spotkanie w Krakowie prowadził o. Robert Więcek SJ

Niektóre myśli  

– z wprowadzenia do medytacji:

Posłuszny czyli oddany Bogu (Mt 26, 36-42). Posłuszeństwo jest pełnią… W posłuszeństwie najważniejsza jest miłość, oddanie. Syn jest posłuszny, bo kocha. Posłuszeństwo łączy Ojca i Syna w sposób niesamowity.

                                      – z konferencji:

Skoro jestem córką Boga, to jestem dziedzicem/dziedziczką posłuszeństwa Syna… Posłuszny prawdziwie kocha. To miłość nim kieruje a nie lęk. … Posłuszeństwo – to dyspozycyjność, otwarcie się na Boga i Odpowiedzialną. .. Bez relacji intymnej z Bogiem nie żyjemy ślubami. … Fundamentalną rzeczą jest dialog, rozmowa … im mniej się mówi Odpowiedzialnej, tym ma ona mniej światła.

 Spotkanie w Krynicy-Zdroju – z udziałem gościa brata Damiana Wojciechowskiego SJ

Podczas dnia skupienia 3 lutego 2024 roku  w domu głównym Instytutu miało miejsce spotkanie z misjonarzem w Kirgistanie – bratem Damianem Wojciechowskim SJ.

Eucharystii przewodniczył o. Tadeusz Kukułka SJ. We wspólnych modlitwach towarzyszył nam brat Damian. Był on także obecny na obiedzie. W czasie spotkania opowiadał o specyfice pracy w Azji  Środkowej a szczególnie w Kirgistanie. Odpowiadał na liczne pytania dotyczące życia w tym odległym od Polski kraju. Przywoływał przykłady z życia, własne doświadczenia, opowiadał także o pięknie przyrody i niezdobytych wysokich górach Kirgistanu. Spotkanie zakończyło się podwieczorkiem, modlitwą oraz serdeczną wymianą intencji modlitewnych.

    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak zwykle w marcu spotkałyśmy się w Krakowie (w sobotę 16 marca 2024.) Przyjęły nas SS. Prezentki – w Internacie przy Publicznym LO Sióstr Prezentek w Krakowie (przy ul. Szpitalnej 18).

Dzień skupienia prowadził o. Robert Więcek SJ.

Wprowadzenie do medytacji w oparciu o Mt 21, 28-32 – Przypowieść o dwóch synach

4 możliwe postawy wobec ślubu posłuszeństwa:

– usłyszał, odpowiedział „idę” i poszedł (idealna – Syn Boży)

– usłyszał, odpowiedział „idę”, ale nie poszedł

– usłyszał, odpowiedział „nie chcę” ale poszedł

– usłyszał, odpowiedział „nie chcę” i nie poszedł.

Trzecia postawa: usłyszał, odpowiedział „nie chcę” ale później opamiętał się i poszedł – dotyczy większości z nas. I to jest droga ku doskonałości.

Cechą dobrego wyboru: pragnę czynić dobro. Inną cechą: refleksyjność, świadomość – rozważył, zreflektował się. Miarą dobrego wyboru jest konkretna, pełna miłości jego realizacja, realizacja, która zawsze wraca do źródła – kim jestem, od kogo pochodzę.

Na zakończenie wprowadzenia do medytacji zostałyśmy posłane na adorację ze słowami „Dziecko, idź do mojej winnicy”. Winnica jest Pana, ale i nasza, bo jesteśmy Jego dziećmi. Nasza winnica, nasz Kościół.